Vymožiteľnosť pokút pre zahraničného priestupcu

Autor: Milan Kabina | 3.10.2018 o 18:59 | (upravené 10.10.2018 o 18:03) Karma článku: 2,23 | Prečítané:  713x

Situácia, ktorá sa deje na našich cestách “necestách“ ma prinútila trochu sa zamyslieť. V priamom prenose nám na cestách vyhasínajú životy nevinných ľudí.

No a to len preto, že niekto nadobudol pocit, že na Slovensku je to v pohode, dá sa tu dobre si zajazdiť a prípadná sankcia je určite nižšia, ak vôbec nejaká, ako zaplatenie si jazdy na Slovakia Ringu. Čo sa to vlastne deje a prečo?

Jednou z príčin, prečo je tomu tak je podľa môjho názoru to, že rýchlosť už nie je závažný priestupok. Čiže už sa nemusím obávať toho, že 3 krát prekročím rýchlosť v obci o 20 km/h a mimo nej o 30 km/h a policajti mi odoberú vodičský preukaz, kým neabsolvujem skúšky z pravidiel cestnej premávky, kde sa nedalo použiť žiadnu pomôcku a tieto skúšky boli riadny strašiak. Všetci si tam boli rovní. Toto je už minulosťou. V súčasnosti stačí mať u seba hotovosť, ktorá u majiteľa Ferrari nehrá rolu a hra so smrťou sa môže začať.

Vymožiteľnosť pokút pre zahraničného priestupcu je nulová. Tí, ktorí si chodia na Slovensko “zajazdiť“ vedia, že ak ich aj policajti chytia, odmietnu všetko podpísať. Policajt musí napísať správu, ktorú dostane ďalší policajt a ten pošle predvolanie do niektorého zo štátov v Európe. Čo nasleduje ďalej? Priestupca predvolanie hodí do koša, alebo v horšom prípade podpíše prebratie, pričom v deň predvolania musí polícia zabezpečiť tlmočníka v danej reči. Priestupca sa zvyčajne nedostaví a štát príde o niekoľko sto eur, keďže tlmočníka zabezpečil. Ak sa aj vodič na konanie dostaví, vymáhanie pokuty je od neho takmer nemožné, pokiaľ vyslovene sám nechce zaplatiť. Uvedené sa samozrejme líši s ohľadom na právne normy jednotlivých krajín  EÚ. Paušálne však platí, že aktuálny stav je nevyhovujúci.

Radosť jazdiť po našich cestách. Samozrejme, slovenský vodič to má zložitejšie.

Prečo každý v Rakúsku jazdí ako treba? No niekto by sa nad tým mal zamyslieť, a okopírovať silné stránky tohoto systému. Myslím, že v tomto prípade by plagiátorstvo bolo v poriadku.

Ak niekto spácha s autom trestný čin za volantom, mali by mu auto zabaviť a tragédia, aká sa stala pri Hronskom Beňadiku, kedy policajt strieľal na auto, ktorého vodič bol dopravný recidivista, sa nemusela stať.

Riešenia sú jednoduché, treba zákon dať do súladu so zdravým sedliackym rozumom a policajtov na jeho uplatnenie patrične vybaviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?