reklama

Policajta si treba vychovať

Viem, ten nadpis znie dosť drzo. Chcem však poukázať na to, že ak máme ako občania cítiť o niekoľko rokov pozitívne zmeny v polícií, musíme začať v tom samom základe. Musíme si kvalitných policajtov vychovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Akého teda chceme mať policajta? Keď si predstavím, ako by mal vyzerať muž či žena “zákona“, napadne mi zopár základných čŕt. Fyzicky zdatný, kolektívny hráč, akceptujúci autoritu. Empatický, ovládajúci zákony a ich uplatňovanie v praxi. Pritom si musí chrániť svoj talent a nadanie pre rozvoj zboru a spoločnosti a popri tom všetkom mať istotu, že štát ho podporuje a chráni, nakoľko mu ide obetovať, alebo už obetoval najlepšie roky svojho života. 

Všetko začína v škole, čo sa týka výberu policajtov, tam je „sito“ nastavené dobre. Nekvalitný človek má veľký problém dostať sa do zboru, problém je to, že do policajného zboru sa prestali hlásiť kvalitní ľudia. Prečo? Odpoveď je celkom jednoduchá. Práca v polícii sa stala absolútne neatraktívna. Prečo je neatraktívna si už netreba pripomínať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme teraz k veci. Vychádzam z toho, že základná policajná škola by mala trvať 12 mesiacov. Je to dostatočne dlhé obdobie na to, aby sa ukázali všetky charakterové črty človeka a aby systém vyradil jedincov, na ktorých sa nedá stavať.

Po absolvovaní prijímacieho konania by nasledovalo už v rámci policajnej školy 3 mesačné obdobie, počas ktorého nádejný policajt:
- Nadobúda fyzickú kondíciu
- Absolvuje intenzívny zdravotnícky a záchranársky kurz
- Naučí sa pracovať v kolektíve
- V primeranom rozsahu bude vedieť pracovať so zbraňou a efektívne používať sebaobranu

Nasleduje 2 týždňová dovolenka a po nej policajná škola v tom rozsahu, ako je nastavená v súčasnosti s tým, že po 3 mesiacoch by nasledoval 1 mesiac praxe na obvodných oddeleniach. Policajti by mali zažiť, čo je to výkon a ešte mali priestor to v škole prebrať a priniesť reálne poznatky z výkonu do školy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Škola by nasledovala ďalšie 3 mesiace, po ktorých uchádzač nastupuje na 2 týždňovú prax v nemocnici v lôžkovej časti, resp. asistencie pri prevážaní chorých na vyšetrenia aj cez víkendy. Týmto by sa dosiahlo, že policajti, samozrejme v pracovných uniformách, by boli jednak verejnosti, ako sa hovorí, na očiach, čo by malo vynikajúci vplyv na verejnú mienku a zároveň by získali tak veľmi potrebnú empatiu voči ľudom. Táto skúsenosť by bola skúškou naozajstnej pokory a liečenie zo zostávajúceho egoizmu. Naozaj by niekomu pomáhali.

Po tejto praxi by pokračovala škola s prípravami na záverečné skúšky. Čiže ešte takmer 1,3 mesiaca a po záverečnej skúške by policajt nastúpil na zvyšnú časť dovolenky a bol by pripravený do výkonu.

Milan Kabina

Milan Kabina

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Mám 28 rokov, skvelú manželku a silnú túžbu pomáhať. V službe vidím základ ľudského dobra. Som kresťan a člen Predsedníctva KDH.#mladeKDH Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu